Můj příběh

Cesta do Prahy, vysněné studium a zaměstnání, které mi otevřelo svět

Můj příběh začíná ve městě Mukačevo, kde jsem se před čtyřiceti lety narodila.

Tato oblast západní Ukrajiny patřila historicky k tzv. Podkarpatské Rusi, která byla v letech 1919 – 1939 součástí tehdejšího Československa. Mí prarodiče mají dokonce Československo uvedené v rodných listech jako místo svého narození. Praha pro nás byla vždy opravdovým centrem, ke kterému jsme vzhlíželi a ke kterému jsme se cítili vázáni svou historickou identitou. Není proto divu, že jsme toužili toto své spříznění s Prahou a Československem reálně naplnit.   

Když mi bylo 20, odešla jsem do Prahy studovat. Splnil se mi tak dávný sen. Dlouho předtím jsem totiž snila o studiu konzervatoře v Praze, v nejkrásnějším městě Evropy.

V roce 1999 se mi narodila dcera a já cítila potřebu postarat se o naše zázemí. Pokračovala jsem proto ve vzdělávání v oboru ekonomie a management.

Díky změně studijního zaměření jsem dostala možnost pracovat v několika nadnárodních firmách, kde jsem sbírala zkušenosti z různých oblastí; od práce v zahraničním obchodě, přes rozvíjení poboček v různých zemích, až po práci s lidmi a jejich řízení z pracovní pozice ve vrcholovém managementu. Na základě všech těchto zkušeností jsem se v roce 2017 pustila do vlastního podnikání a zakotvila jsem v oblasti železničního stavitelství.

Cesta do Prahy byla zásadním milníkem v mém životě. Odstartovala mi zajímavou kariéru a přinesla velmi pestrý život. Praha se stala mým domovem a nedám na ni dopustit. Proto jsem se rozhodla udělat také něco prospěšného pro Prahu a v roce 2017 jsem vstoupila do KDU-ČSL v Praze. Tím se mi otevřela možnost podílet se na zlepšování životů Pražanů.

Křesťanská víra mi dává sílu a připomíná mi, kdo jsem

Mohu říci, že za svou výchovu vděčím zejména svým prarodičům. V rodině jsme kladli velký důraz na tradiční hodnoty, jako je slušnost, vzájemná úcta, ohleduplnost, ale také odvaha postavit se na vlastní nohy. Vedli mě k tomu, abych si vážila sebe i druhých a nad nikoho se nepovyšovala, ať už mě to v životě zavane kamkoli.

Velkou roli v mém životě sehrávala a stále sehrává víra, která je součástí mého života dodnes. Pohání mě kupředu, pomáhá mi překonávat těžké chvíle a získávat sílu pro důležitá rozhodnutí. Víra je pro mě cesta životem a zároveň způsob, jak zůstat skromným člověkem, a přesto se nebát výzev.

KDU-ČSL jsou pro mě tradiční hodnoty, důraz na rodinu, ale především lidskost

Do KDU-ČSL jsem vstoupila v roce 2017, vybrala jsem si tuto stranu kvůli hodnotám, které reprezentuje. Pro mě je to vedle tradičních křesťanských konzervativních hodnot, jako je důraz na rodinu a velký prostor pro sociální politiku, především lidskost a slušnost. Přiznám se, že mě velmi oslovil výrok Pavla Bělobrádka, který v jednom proslovu řekl, že “politika KDU-ČSL začíná u člověka”. Takovou politiku si přeji vidět na všech úrovních a chci se o ni sama zasazovat.

Hned v následujícím roce jsem kandidovala v barvách KDU-ČSL do primárek na pražský magistrát. Kandidaturu jsem v té době brala spíše jako symbolickou podporu straně a pomoc našim kandidátům. V podobném duchu jsem se jako dobrovolnice zapojila do kampaně v evropských volbách.

Připadá mi, že právě toto se z politiky vytrácí. Politika čím dál častěji slouží zájmům různých skupin, které prosazují svou agendu proti vůli všech ostatních.

Chci dělat politiku pro obyčejné lidi. Chci, aby na nás, na obyčejné lidi, politici nezapomínali. Chci se přidat k těm, kdo si myslí, že politika začíná u člověka.

Snažím se přispět tím, co umím nejlépe

Momentálně jsem členkou Komise RHMP pro udělování grantů v oblasti národnostních menšin a integrace cizinců a členkou Výboru pro národnostní menšiny ZHMP, kde se zabývám především problematikou menšin a soužitím různých komunit. Díky svému původu mám dobře vyvinutý cit pro potřeby lidí, kteří se touží zapojit a uplatnit ve společnosti, jen neví, jak na to. Cítím úžasný potenciál, který v těchto lidech třímá. Chci proto stavět mosty a pomáhat těmto snahám ve prospěch našeho města i naší země.

V rámci KDU-ČSL působím v zahraniční komisi. Mluvím třemi jazyky a mám řadu kontaktů ze svého zahraničního působení. Také jsem se zapojila i do komise pro životní prostředí, protože je mi velmi blízká ekologie.

Vystudovala jsem postgraduál v tomto oboru na University of Cambridge, což mi otevřelo cestu k několika zajímavým mezinárodním projektům, které by mohly přispět k čistším městům a levnějšímu odpadovému hospodářství. Ráda bych toto know-how zprostředkovala Praze.

Myslím, že i u nás v KDU-ČSL nabývají diskuse o životním prostředí na významu. Pojďme proto promluvit do veřejné diskuse a nabídněme opatření, která pomohou Praze i jiným místům v České republice.

Věřím, že ženy přináší do politiky jiný pohled na svět

Během své profesní kariéry jsem se setkala s řadou velmi schopných a úspěšných žen. Máme jich hodně i v KDU-ČSL. Obdivuji jejich práci a hodně mě inspirují. Sleduji také příběhy žen – političek v zahraničí. Přesto si ale myslím, že v politice je žen málo. Osobně věřím, že ženy patří do politiky stejně jako muži.

Věřím, že jako ženy a matky máme na některé otázky a problémy díky svým životním zkušenostem hlubší pohled, který je ve veřejném prostoru potřeba. Nepatřím ale k zastánkyním kvót pro podíl žen v politice. Podle mého názoru je to především o slušnosti, vzájemné ochotě naslouchat a kultivaci politického prostředí.

Chci přispět k tomu, aby bylo žen v politice více, inspirovat je a pomáhat jim otevírat dveře do politiky, ukazovat, že to jde a že mohou něco změnit.

To je cesta, kterou se chci vydat.

Děkuji, že jste na té cestě se mnou.

Vaše Inga

 
 
 

NEWSLETTER

Buďte v obraze!

Přihlašte si můj newsletter a já vám budu posílat to nejzajímavější z mého webu, aby vám už nic neuniklo. Stačí zadat e-mailovou adresu a stisknout tlačítko.