KDU-ČSL dokázala v uplynulém roce s mnoha věcmi pohnout. Tohle jste nečekali!

¨

Přelom roku znamená obvykle bilancování. I já jsem se proto rozhodla, že zkusím v několika bodech shrnout to důležité, co se KDU-ČSL v poslední době podařilo prosadit, o co usiluje, na čem pracuje nebo jaké projekty odstartovala či podpořila. Vadí mí totiž komentáře škarohlídů, kteří se tak rádi strefují do opozice, že nic nedělá. A když už něco podle nich dělá, tak jen kritizuje.

Připouštím, že práce z pozice opoziční strany není tolik vidět. Neúčastí na vládě je navíc naše pozice ztížená. I přesto se ale snažíme dostát svým slibům voličům a pomáhat lidem.

Věcí, na kterých pracujeme, není málo. Snažila jsem se proto vybrat alespoň ty nejdůležitější oblasti, kterým se intenzivně věnujeme.

1. Rodiny nesmí trpět vládní politikou. KDU-ČSL je v tom nenechala.

Podpora rodin pro nás vždy byla a vždy bude prioritou číslo 1. Nelze tedy nezmínit navýšení rodičovského příspěvku, které se naštěstí přes všechny nesmyslné politické veletoče nakonec podařilo odsouhlasit, jenže v osekané variantě. Proto budeme dále bojovat za navýšení rodičovského příspěvku pro všechny rodiny s dětmi do 4 let. Nespravedlivě vyloučeno bylo totiž 70 000 rodin.

Prosazujeme dostupné bydlení pro mladé, navrhujeme například formu bezúročné první půjčky. Mladé rodiny totiž nejsou v dnešní době většinou schopny dosáhnout na hypotéku, protože jim chybí dostatek naspořených peněz. Dluh by se navíc snižoval s každým narozeným dítětem.

Navrhujeme dobrovolný společný důchod, kdy by každý z páru dostával stejné množství peněz.

V rámci tzv. prorodinného balíčku požadujeme i zvýšení daňové slevy na děti a zrušení jejich zastropování nebo daňový bonus za narozené dítě pro pracující rodiče.

2. Ocharnu životního prostředí myslíme vážně

KDU-ČSL spustila webové stránky www.vodanadzlato.kdu.cz, kde se zaměřuje na konkrétní kroky směřující k ochraně a zachování životního prostředí.  Uvědomujeme si, že to je to nejdůležitější, co můžeme udělat pro další generace. Na stránkách mimo jiné definujeme klimatické desatero, jakési prioritní oblasti, na které je třeba se zaměřit.

Zvláštní důraz klademe na ochranu půdy a vody, jejíž úbytek dnes představuje reálnou hrozbu. Prosazujeme proto ústavní ochranu vody a půdy.  K tomu slouží petice, kterou lze podepsat i on-line.

3. Chceme spravedlivé volby pro všechny. Ne jen pro voliče velkých stran.

Jako jediná strana dlouhodobě poukazujeme na nespravedlivý volební zákon, díky němuž nemají hlasy voličů v poslaneckých volbách stejnou váhu a který významně zvýhodňuje velké strany. Proto jsme předložili novelu stávajícího volebního zákona, která navrhuje, aby byl každý odevzdaný hlas rovnocenný s hlasy ostatních voličů. Aby tedy ke zvolení poslance jakékoli strany bylo zapotřebí stejného počtu voličů. Spravedlivější volební systém může podpořit každý v on-line petici na www.rovnevolby.cz. Jak se na těchto stránkách můžete dočíst, v roce 2017 potřebovala největší strana na získání 1 poslaneckého mandátu 19 232 hlasů, zatímco nejmenší strana více než dvojnásobek, 43 693 hlasů!

4. Pomáhali jsme vybojovat více peněz sestrám. Nebojíme se vyrazit do ulic za dobrou věc.

KDU-ČSL aktivně a důrazně upozorňovala na nedostatek peněz na sociální služby. Téma kvalitní a dostupné sociální péče je naší prioritou a zůstane i nadále.

Strana například podporovala aktivity Charity České republiky, která bojuje za lepší podmínky pro poskytování domácí péče. Ta je u nás nejenže podfinancovaná, ale z pohledu těch, kteří mají tu moc systém změnit, i podceňovaná. Přitom jenom poskytovatelé domácí péče sdružení pod Asociací domácí péče ČR pomáhají takřka 30 tisícům lidí. To je pro představu skoro 1,7 milionu návštěv v domácnostech u pacientů. Naše strana se aktivně postavila za petiční akci Charity a pomáhala s jejím šířením. Ministr volání sester po dlouhém odmítání vyslyšel a záměr byl nakonec úspěšný. I tak si ale myslím, že v tomto směru nesmíme polevovat, protože práce sestřiček v domácí péči by měla být oceňována mnohem více.

Dlouhodobě také podporujeme vznik a fungování hospiců a paliativní péči obecně, která v naší republice mnohde chybí. Tuto oblast přitom musí stát maximálně podporovat.

5. Nekritizujeme. Předložili jsme vlastní malou penzijní reformu.

Představili jsme malou verzi penzijní reformy, která chce být spravedlivější k těm skupinám obyvatel, kteří jsou v dnešním systému nějakým způsobem znevýhodňováni, jako třeba maminky, vdovy, vdovci, studenti nebo lidé před důchodem pracující na částečné úvazky. Požadujeme narovnání výše důchodů pro ženy a muže, navýšení důchodu pro vdovy nebo vdovce, započítávání studia do důchodu nebo již zmiňovaný dobrovolný společný důchod manžela a manželky.

POMÁHÁME TAM, KDE JE TO POTŘEBA. I V REGIONECH.

Je asi všeobecně známo, že KDU-ČSL má své největší bohatství na lokální úrovni. Máme ve svých řadách stovky starostů, starostek, radních, zastupitelů a zastupitelek i dalších aktivních občanů v neziskové sféře i mezi občany. Nemohu proto zůstat pouze u naší práce na celostátní úrovni, ale musím upozornit i na úspěšné projekty či aktivity v různých koutech republiky, byť jen opravdu ve zkratce a s vědomím toho, že je to vůči těm nezmíněným nespravedlivé. Bohužel článek není nafukovací a hlavně nechci dále pokoušet vaši čtenářskou trpělivost.

Dlouhodobě tvrdím, že naše strana má v regionech velkou řadu osobností, za nimiž stojí kus poctivé práce ve prospěch obyvatel té které obce, města nebo oblasti. Následující stručný výběr to jen potvrzuje.

  • KDU-ČSL podporuje rodinné farmy, protože jde o návrat ke kořenům, k tradičnímu zemědělství, k půdě. Náš europoslanec Tomáš Zdechovský se například zasadil o pomoc jedné rodinné farmě v Osečnici, které byla neoprávněně zamítnuta žádost o dotaci.
  • V Tvarožné Lhotě máme aktivního zastupitele Víta Hrdouška, který je současně projektovým manažerem MAS Strážnicko. Kolega se dlouhodobě věnuje rozvoji venkova, ale také podpoře místních producentů a lokálních výrobců potravin. Letos se svou MAS uspořádali řadu vzdělávacích seminářů, jedním z nich byl seminář s diskusí v Tvarožné Lhotě s názvem  Jednej lokálně – mysli globálně!. Připadá mi důležité, že jsou mezi námi lidé, kteří se nebojí otevírat velká témata i v menších obcích a snaží se o realizaci těchto a podobných myšlenek a věnují tomu svůj čas a energii.
  • V Praze 5 KDU-ČSL aktivně řeší Radlickou radiálu a Barrandovský most pro zlepšení dopravy v Praze.
  • Naši představitelé v Praze 1 zase v září podpořili úspěšnou oslavu Mezinárodního dne seniorů, kterou uspořádala Nemocnice Milosrdných sester boromejek svatého Karla Boromejského.
  • Také v Popicích u Znojma máme aktivní členy. Zastupitel Marek Venuta se zasadil o projekt na rekonstrukci brány tamního hřbitova, která bude nově bezbariérová. V okolí hřbitova navíc vzniknou záhony růží a také menší stromořadí. Drobnosti, říkáte si? Jenže právě tímto způsobem, srdcem, vyrůstají místa, které si zaslouží označení domov, a na kterých nám opravdu záleží.
  • V Brně lze nalézt nespočet aktivit, které prosadila a prosazuje naše strana v tamní vládnoucí koalici. V oblasti životního prostředí se zde například osvědčily nové dotační programy na podporu výstavby zelených střech, které zde jako první v republice zavedli právě členové KDU-ČSL. Ty pomáhají snižovat teplotu ve městě, zadržují vodu i přispívají k čistějšímu vzduchu. 

Co vy na to? Měli bychom v těchto oblastech pokračovat i dále? Nebo vás napadá i nějaká další problematika, která je opomíjená a přitom by rozhodně zasloužila pozornost? Budu ráda, když mi napíšete své postřehy či náměty do komentáře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

NEWSLETTER

Buďte v obraze!

Přihlašte si můj newsletter a já vám budu posílat to nejzajímavější z mého webu, aby vám už nic neuniklo. Stačí zadat e-mailovou adresu a stisknout tlačítko.