Ženy v politice: jak to vidí senátorka Anna Hubáčková

¨

V politice je třeba prostě a jednoduše zůstat ženou

V dalším díle seriálu Ženy v politice odpovídá na otázky týkající se role žen v politice politička, které si já osobně velice vážím pro její odborné znalosti a zkušenosti v oblasti ekologie a ochrany životního prostředí. Díky nim totiž představuje vítanou pomoc v případě povodní či jiných ekologických katastrof. Senátorka za Hodonínsko Anna Hubáčková přitom nezapomíná ani na sociální otázky. Obzvláště blízká je jí třeba podpora mladých rodin.

I přes svou nezpochybnitelnou zaneprázdněnost stíhá rozmazlovat svá vnoučata, stejně jako ostatní babičky. „Rodina a politika jdou skloubit, není třeba se bát,“ vzkazuje ženám, které mají ze vstupu do politiky obavy.

Paní senátorko, myslíte si, že politika potřebuje ženy? Jsou v politice jiné než muži?

Politika rozhodně potřebuje ženy. Jejich přístup není tak soutěživý, předvádivý a frajerský, jako tomu je u mnoha mužů. Ženy vnáší do politiky pracovitost, ohleduplnost i snahu o spolupráci napříč politickým spektrem. Otázkou je, co nás k tomu vede? Prožité mateřství?

Proč jste se vlastně rozhodla jít politiky? Litovala jste někdy?

Do politiky mě přivedla shoda několika náhod. Navíc docela pozdě, bylo mi 57 let. Nikdy jsem o to neusilovala, ale zároveň jsem nelitovala, že jsem přijala nabídku jít na kandidátku KDU. Jsem zvyklá se o šanci poprat, a tak jsem se nejdřív stala starostkou, teprve později senátorkou.

Co na Vaše aktivity říká rodina? Podporuje Vás?

Můj manžel i synové mě dobře znají, takže ví, že mi nic nevymluví. Samozřejmě mě moc podporují, ale hlavně jsou také maximálně tolerantní k mým aktivitám. Umí se přizpůsobit a, jak říká můj manžel, už si zvykli. Jen mě někdy mrzí, že nemám tolik času na svá vnoučata. Myslím si ale, že je stíhám rozmazlovat, stejně jako ostatní babičky.

Co byste vzkázala ženám, které politika láká, ale z nejrůznějších důvodů váhají? Máte pro ně nějakou radu nebo doporučení?

Žádnou osvědčenou radu nemám. Možná spíše vzkaz: rodina a politika jdou skloubit, není třeba se bát! Jen je třeba si na sebe příliš nevztahovat drsnější způsoby některých mužů a nenechat se tím odradit. Oni to vlastně nakonec ani tak nemyslí. A hlavně je třeba prostě a jednoduše zůstat ženou.

Děkuji za rozhovor, paní senátorko. Ať se Vám nadále daří.

Ptala se Inga Petryčka   

PS: Pokud máte chuť, přečtěte si také rozhovory s Hankou Zemanovou a Lenkou Procházkovou. Rozhodně stojí za to!

#ŽenyVPolitice #LepšíPolitika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEWSLETTER

Buďte v obraze!

Přihlašte si můj newsletter a já vám budu posílat to nejzajímavější z mého webu, aby vám už nic neuniklo. Stačí zadat e-mailovou adresu a stisknout tlačítko.