Ženy v politice – jak to vidí samy političky?

¨

Proč se ženy bojí jít do politiky? Odpovědí je hned několik. Předsudky, obavy, že nezapadnou do mužského kolektivu a nedokážou se v něm prosadit, nebo pocit, že by nezvládly péči o děti či o stárnoucí členy rodiny. A nad tím vším panuje velký strach z neznáma.

Není divu. Kdo může říct, že má ve svém blízkém okolí ženu-političku a má tedy zcela konkrétní představu o tom, co to obnáší?

Ženy navíc nejsou příliš zastoupeny ani ve vysoké politice. Najít vzor a inspiraci, jako tomu je třeba na Slovensku, tak mohou ženy u nás jen velice těžko.

Dala jsem si proto za cíl toto, možná na první pohled nevšední, povolání zcivilnit. Přála bych si, aby ženy, které se o politiku zajímají, poznaly, jaké to vlastně je, když se žena angažuje v politice.

Chtěla bych nabídnout sérii rozhovorů s političkami, o kterých si myslím, že mají co říct, mají zkušenosti, o které se mohou podělit, a mohou tak pomoci ostatním ženám odbourat jejich strach a obavy.Jsem přesvědčena, že právě takové sdílení zkušeností je cestou k tomu, aby ženy v politice nabyly tolik potřebné sebevědomí a sebejistotu a pochopily, že ženy hrají v politice nezastupitelnou roli.

To mimochodem potvrzují i slova liberecké zastupitelky Hany Zemanové, která v jednom ze svých komentářů na sociální síti napsala: „Zjistila jsem, že s ženami daleko lépe hledám společnou řeč napříč politickými stranami, tedy i u opozice. Je to zvláštní. Většinou se totiž povede dohodu posunout správným směrem. Nikdo nikomu nenadává, umíme zajít i na kávu. Tohle u mužů postrádám. Ale zase uznávám, že v některých záležitostech je mužský přístup nenahraditelný. Pochopila jsem, že obě pohlaví mají v politice místo, každé to svoje.“

Právě s touto ženou jsem se rozhodla sérii rozhovorů odstartovat. Její zkušenosti, rady i vzpomínky na politické začátky naleznete v příspěvku v příštím týdnu.

Věřím, že se mi do tohoto mého malého projektu podaří zapojit co nejvíce žen, aby se jejich názory, podněty a doporučení mohly stát cenným zdrojem informací pro ženy, které s politikou začínají nebo o ní uvažují.

Inga

#ŽenyVPolitice #LepšíPolitika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEWSLETTER

Buďte v obraze!

Přihlašte si můj newsletter a já vám budu posílat to nejzajímavější z mého webu, aby vám už nic neuniklo. Stačí zadat e-mailovou adresu a stisknout tlačítko.