Ženy v politice: jak to vidí Miroslava Němcová

¨

Stále je ve mně vášeň pro politiku, nestala jsem se cynickou ani lhostejnou

Nově zvolenou senátorku a dlouholetou poslankyni není určitě třeba představovat. Miroslava Němcová je jedinou ženou, která kdy zastávala funkci předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Patří k nejoblíbenějším českým politikům, za což nepochybně může i fakt, že za svoji dlouhou politickou kariéru nebyla nikdy spojována s nějakou větší kauzou, která by mohla poškodit její jméno.

Jsem proto moc ráda, že okamžitě a bez rozmýšlení kývla na moji prosbu o rozhovor. Musím přiznat, že to pro mě bylo velice milé překvapení.

Němcová v rozhovoru říká, že politika ji stále baví a přitahuje. Nicméně přiznává, že ani pro ni, stejně jako pro většinu žen, nebyly začátky ve vysoké politice lehké: „Hodně jsem se učila a jistě dělala i chyby. Ale už se nenechám vmanévrovat do situace, kdy bych musela jít proti svému přesvědčení. To je totiž nejhorší, co člověk může udělat. Vždy se to vymstí.

Vláda podle ní podcenila v době koronaviru komunikaci, čímž přišla o důvěru občanů. „Dobrá komunikace znamená empatii, odpovědnost a odvahu říkat i nepříjemné věci, ovšem způsobem, který nezbavuje lidi naděje,“ vysvětluje v jedné ze svých odpovědí Němcová. A dodává, že více žen na důležitých místech by jistě v tomto ohledu pomohlo. „Musí jít o ženy schopné a kompetentní. Po takových je ve společnosti poptávka a je jich mezi námi hodně. Věřím, že se prosadí, možná to bude jedna z pozitivních věcí, které z krize vytěžíme,“ doplňuje optimisticky.

Paní senátorko, pohybujete se ve vysoké politice již pěknou řádku let. Zažila jste mnoho úspěchů, zároveň jste ale poznala i nemálo jejích stinných stránek. Neměla jste někdy chuť s politikou nadobro skoncovat?

Politika je svět tak trochu sám pro sebe. Působení v ní nelze dobře porovnávat s jiným povoláním, i když v některých věcech se neliší. V každé profesi přicházejí úspěchy i prohry. Mnoho lidí v politice i mimo ni se ocitlo v situaci, kdy si kladli otázku, zda mají setrvat nebo odejít. I já jsem několikrát prožívala obtížné období a zvažovala, co dál. Ale vždy jsem zjistila, že před politikou neuteču, protože mě baví a přitahuje. Nakonec jsem se vždy rozhodla zůstat a dělat práci podle sebe, jak nejlépe to půjde. Jde to zejména díky manželovi a celé rodině, která mi poskytuje potřebný časový prostor a je mi bezvýhradnou oporou. Totéž mohu říct o mých spolupracovnících, všech mých blízkých přátelích i lidech z celé země, kteří mi drží palce a povzbuzují mě.  Stále je ve mně vášeň pro politiku, nestala jsem se cynickou ani lhostejnou. Proto zůstávám.

Jste známá pro svoje pevné postoje a názory. Pomohlo Vám to v začátcích, když jste se snažila prorazit v převážně mužském světě politiky?

Mám své názory, ale ráda je tříbím v diskusích s lidmi, kteří jsou experty ve svých profesích a pomáhají mi zorientovat se v řadě komplikovaných otázek. Nikdo nerozumí všemu a utvořit si názor vyžaduje práci a čas. Radím se samozřejmě také s mými blízkými, s přáteli.  Jistěže dělám kompromisy a beru ohledy na jiné názory. Pokud jde o empatii, schopnost naslouchat a hledat kompromis, řekla bych, že to je silnější stránka žen. Zorientovat se v takzvaně velké politice nebylo snadné. Hodně jsem se učila a jistě dělala i chyby. Ale už se nenechám vmanévrovat do situace, kdy bych musela jít proti svému přesvědčení. To je totiž to nejhorší, co člověk může udělat. Vždy se to vymstí.

Patříte mezi nejoblíbenější a nejváženější české politiky, o čemž svědčí preferenční hlasy ve volbách do Poslanecké sněmovny i nedávný úspěch v senátorských volbách. Uvažujete ještě o kandidatuře na prezidentku? Naše republika by si jistě ženu v této funkci zasloužila…

Mám za sebou 22 let práce v poslanecké sněmovně. Znamenalo to šestery volby: 1998, 2002, 2006, 2010, 2013, 2017. Pokaždé jsem musela projít testem důvěry u voličů, a to opravdu není snadné. Nyní jsem byla zvolena senátorkou. Podpora, kterou jsem v kampani cítila, byla velká a projevila se v konečném výsledku. Ohromně mě to povzbudilo, cítím novou silnou motivaci, jako bych prošla restartem. Je to moc dobrý pocit. Pokud jde o kandidaturu do prezidentské funkce, rozhodnu se, až na to bude správný čas. Nemám ve zvyku se zavazovat k něčemu, co bych nemohla splnit. Uvidíme, v jaké budu kondici a jaká bude celková situace v zemi – zda bych mohla být přínosem. Takové rozhodnutí nemůže být učiněno jen tak z rozmaru.

 Jaké ponaučení bychom si měli odnést ze současné koronavirové krize? Pakliže nějaké je…

Ponaučení si každý vezme jiné. Každý jsme zasažen jinak a vzhledem k okolnostem (rodina, práce, materiální zázemí, věk…) se musíme odlišně vyrovnávat s krizí, která nás zasáhla. V obecné rovině bych čekala, že pochopíme, jak je důležité budovat dobré vztahy v rodině a v kruhu přátel nebo se sousedy. Přála bych si, kdybychom byli více pokorní a uvědomovali si, že jistoty, které se nám zdají být neochvějné, se mohou velmi rychle zvrtnout. Stejně jako životy generací před námi, i náš život se obrátil naruby. Měli bychom si tím víc vážit zdraví a něco pro to sami dělat. Věnovat se svému soukromí, práci i životu ve své komunitě jinak než dosud. Aktivněji, odpovědněji. A nezapomínat na koníčky. Pro mě je to svět kultury. Velmi mi chybí, že nemohu jít na koncert, do divadla, na výstavu. Pomáhalo mi to od napětí a stresu a dávalo mi to radost. Už aby to bylo zase zpět. 

Naší vládě je ohledně koronaviru vytýkána špatná komunikace směrem k veřejnosti. Myslíte si, že by pomohlo, kdyby na těch opravdu důležitých postech bylo více žen? Co byste Vy sama dělala jinak?

Dobrá komunikace pomáhá vždy, v krizi je pak nezbytností. Znamená to empatii, odpovědnost a odvahu říkat i nepříjemné věci, ovšem způsobem, který nezbavuje lidi naděje. Vláda to od samého počátku krize podcenila a přišla zákonitě o důvěru občanů. Místo o lidi měla starost o své politické zisky. A to se časem ukázalo v plné nahotě. Více žen na důležitých místech jistě pomůže.  Ale v samotných počtech úspěch netkví.  Musí jít o ženy schopné a kompetentní. Po takových je ve společnosti poptávka a je jich mezi námi hodně. Věřím, že se prosadí, možná to bude jedna z pozitivních věcí, které z krize vytěžíme.

Děkuji za rozhovor. 

Ptala se Inga Petryčka

PS: Všechny rozhovory s ženami v politice, které jsem publikovala na svém webu, najdete tady.

#zenyvpolitice #lepsipolitika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEWSLETTER

Buďte v obraze!

Přihlašte si můj newsletter a já vám budu posílat to nejzajímavější z mého webu, aby vám už nic neuniklo. Stačí zadat e-mailovou adresu a stisknout tlačítko.