Ženy v politice: jak to vidí Markéta Pekarová Adamová

¨

Lidé si musí být jistí, že se na Vás coby politika mohou spolehnout

Mladá, energická, rázná, s jasně formulovanými komentáři současného dění. Takovou ji známe z televizních obrazovek.

Stejný pocit ve mně poslankyně a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová zanechala i po rozhovoru, ve kterém mi odpovídala na otázky týkající se současné koronavirové krize a kde mimo jiné vyjádřila i své přání motivovat ženy pro politiku a pomoci měnit podmínky tak, aby pro ně bylo jednodušší skloubit ji s rodinným životem.

Z jejích odpovědí ale zároveň čiší neskrývané nadšení pro politiku a odhodlání měnit věci k lepšímu. Bez ohledu na to, jaký prospěch či neprospěch z toho může plynout pro ni samotnou. A to je, podle mého názoru, onen základ důvěryhodnosti, který tolik postrádáme u politiků, kteří jsou aktuálně u moci.

Ostatně, posuďte sami.

Paní předsedkyně, s politikou jste začínala, když Vám bylo 25 let, a brzy nato jste se stala poslankyní. Je něco, co Vám politika dala a co naopak vzala? 

Politika bere především čas a velké množství energie. Je to práce, do které člověk odchází brzy a vrací se pozdě, bere večery i víkendy, a skloubit ji s časem jen pro sebe a své blízké není vždy jednoduché. Na druhou stranu jsem si ji vybrala a dělám ji ráda, protože mi – zcela upřímně a nepateticky – záleží na tom, v jaké zemi budu za 5, 10, 20 i více let žít nejen já, ale my všichni.

Jaké to je pro mladou ženu prosadit se ve vysoké politice, která je z velké většiny pořád ještě mužskou záležitostí?

Politika už není většinově mužskou záležitostí, pouze někteří ji tak stále vnímají (podobně jako vysoké manažerské pozice nebo některé vědecké obory). Já sama znám mnoho skvělých a schopných političek jak na úrovni celostátní, tak na té komunální, a mrzí mě, že se nechce do politiky zapojovat více žen. To je něco, co chci pomoci měnit – motivovat více žen, aby se chtěly podílet na politickém rozhodování a zároveň jim umožnit to skloubit s rodinným životem. Tomu nynější podmínky příliš nakloněné nejsou.

Kde vidíte sama sebe za 10 let? Myslím, že je načase, aby některý z nejvyšších postů konečně také obsadila žena…

Nelpím na vysoké politice a nemaluji si, na jaké židli budu za 10 let sedět. Mnohem více se soustředím na to, kde vidím za 10 let tuto zemi. A tam mám vizi jasnou: vstřícný, štíhlý a k občanům přátelský stát, který je spravován ve prospěch všech, nikoli jen malé skupiny vyvolených. Země, která myslí na budoucnost, stará se o přírodní zdroje a má jasno v tom, že patří na Západ.

Jaké ponaučení bychom si měli odnést ze současné koronavirové krize?

Těch poučení je celá řada, pro stát i pro občany, protože takovou situaci jsme nikdo nikdy nezažili. Coby politička si odnáším hmatatelný důkaz toho, jak nesmírně důležitá je zejména v krizi důvěra veřejnosti, jistota lidí, že mohou věřit tomu, co jako politik říkáte, že se na vás mohou spolehnout. Coby občan jsem získala ještě větší respekt a pokoru vůči zdravotníkům, pracovníkům v sociálních službách a dalších klíčových profesích, ale také k řadě úplně obyčejných lidí, kteří v čase krize umí myslet na druhé a pomáhat. V tomto jsme velice silný národ.

Naší vládě je ohledně koronaviru vytýkána špatná komunikace směrem k veřejnosti. Myslíte si, že by pomohlo, kdyby na těch opravdu důležitých postech bylo více žen? Co byste Vy sama dělala jinak

Myslím, že chyby této vlády byly natolik základní a zásadní, že je úplně jedno, jestli by místo jejích nynějších představitelů bylo více žen. Stačilo by, kdyby tyto posty zastávali politici či političky, pro které je na prvním místě zájem této země a jejich občanů, zájem vyvést je z krize. Namísto toho tu máme přehlídku nekompetentnosti, rozhodování dle marketérů namísto odborníků a fatální nedůvěryhodnost a chaotičnost.

Já sama bych v momentě krize odsunula nějaké preference a PR na druhou kolej, nechala odborníky dělat svou práci, řídila se krizovými plány a dělala vše pro to, aby občané mohli věřit, že tu krizi společně zvládneme.

Děkuji Vám za rozhovor a Váš čas.

Ptala se Inga Petryčka

PS: Všechny rozhovory s ženami v politice, které jsem publikovala na svém webu, najdete tady.

#zenyvpolitice #lepsipolitika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEWSLETTER

Buďte v obraze!

Přihlašte si můj newsletter a já vám budu posílat to nejzajímavější z mého webu, aby vám už nic neuniklo. Stačí zadat e-mailovou adresu a stisknout tlačítko.