Věra Jourová má šanci ukázat, že svá slova myslí vážně. Navzdory Andreji Babišovi.

¨

Věra Jourová se od listopadu opětovně stane evropskou komisařkou a navíc nově místopředsedkyní Evropské komise. Včera ji ve funkci potvrdili europoslanci po jejím tříhodinovém slyšení v Evropském parlamentu. Jako eurokomisařka se bude věnovat ochraně demokracie, svobody médií a právního státu.

Předně chci říci, že jsem ráda, že naši zem bude v EU reprezentovat právě žena. Věra Jourová je bezpochyby osobnost a svou funkci už v minulém období zvládala dobře. Její příklad ukazuje, že ženy do politiky patří.

Myslím, že je to důležité, zvláště v naší zemi, kde máme ve Sněmovně mezi poslanci pouze pětinu žen a v zastupitelstvech měst a obcí asi jen třetinu. Jak jsem už uvedla, jako ženy a matky máme na některé otázky a problémy díky svým životním zkušenostem hlubší a tak trochu osobitější pohled. Proto mě potěšila věta, kterou Věra Jourová pronesla v úvodu svého vystoupení, kdy řekla, že její portfolio “je o duši Evropy a Jejích lidech” .

Chápu to jako nelehký úkol. Věra Jourová si vybrala cestu naslouchání, pochopení a hledání kompromisů. Přesně tak chápu onen ženský element, kterého potřebujeme v politice o poznání více.

Na druhou stranu to bude mít Věra Jourová těžké. Bylo by falešné si nalhávat, že na Věru Jourovou nepadá stín domácí politiky, tedy skandálů a nejasností kolem premiéra Andreje Babiše. Bylo potěšující slyšet Věru Jourovou říkat, že “svobodné volby a nezávislost justice jsou kritériem demokracie”. Také vyhlásila, že musíme chránit novináře a svobodu médií a vyjádřila znepokojení, že na novináře útočí čím dál častěji sami politici.

Když to člověk sleduje, říká si, o čem to vlastně mluví. Popisuje situaci napříč státy EU, nebo svou řeč adresuje občanům naší země, která je v posledních měsících, ba i letech, opravdu těžce zkoušená, pokud jde o svobodu médií a otázek týkajících se vyšetřování kauz politiků?

Budu věřit, že Věra Jourová odpovídala na otázky europoslanců upřímně a že se svými slovy bude řídit a bude důsledná. V následujících letech má šanci ukázat, že ženy do politiky patří a že ji mohou měnit k lepšímu. Navzdory kontroverznímu premiérovi, v tomto případě předsedovi vlastní strany.

Inga Petryčka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEWSLETTER

Buďte v obraze!

Přihlašte si můj newsletter a já vám budu posílat to nejzajímavější z mého webu, aby vám už nic neuniklo. Stačí zadat e-mailovou adresu a stisknout tlačítko.