Udržitelnost koronakrizi navzdory

¨

Nakupujete pečivo do znovupoužitelných sáčků, cestou do práce se zastavujete v oblíbené kavárně, kde vám dělají ranní cappuccino do vašeho oblíbeného termohrnku. Drobné střípky z každodenního života, které mají tu moc, že jej dělají lepší.

Teď jsou tyto věci přispívající k udržitelnosti pryč. Nahradily je kelímky na jedno použití, předbalené rohlíky a jednorázové roušky. Díky omezené dopravě a výrobě se nám sice lépe dýchá, popelnice a kontejnery se ale plní igelitovými pytlíky a boxy na jídlo.

Neházejme ale, jak se říká, flintu do žita. Ani v dnešní době bychom neměli rezignovat na naše návyky. Jen je musíme přizpůsobit době.

Na co se zaměřit?

  • Nákupy jídla a drogerie
  • Podporujte restaurace a kavárny
  • Roušky a zase ty roušky

Nakupujte i nyní v bezobalových obchodech. Sice si nemůžete naplnit vlastní nádoby, jak jste zvyklí, a potraviny dostanete do papírových pytlíků, nicméně právě těmito nákupy podpoříte svůj oblíbený obchod. Ten totiž, co se obratu týče, s velkou pravděpodobností také neprochází zrovna nejlepším obdobím.

Zaměřte se třeba i na nákup ekologické drogerie. Proč s tím nezačít právě teď? V mnoha ohledech navíc může být levnější než ta klasická.

Je pravda, že si jídlo a pití odnesete v jednorázovém obalu. Pokud ale vaše oblíbená restaurace a kavárna patří k těm „zodpovědným“, kterým není jedno, jaký dopad má jejich činnost na okolí, pomozte jim přečkat nelehkou dobu a pravidelně si u nich objednávejte.

Jarní nedostatek zdravotnického materiálu byl ve své podstatě v jedné věci prospěšný. Byl šetrnější k životnímu prostředí. Zemi v té době zaplavily textilní roušky. Nyní je to, když tak koukám kolem sebe, přibližně půl na půl. Výrazně přibylo těch, kteří dávají přednost rouškám jednorázovým. Těmi pak denně plní odpadkové koše.

A co vy? Napadají vás ještě nějaké věci, které mohou přispět k ekologičtějšímu životu v koronavirové době?

Inga

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEWSLETTER

Buďte v obraze!

Přihlašte si můj newsletter a já vám budu posílat to nejzajímavější z mého webu, aby vám už nic neuniklo. Stačí zadat e-mailovou adresu a stisknout tlačítko.