Ženy v politice – jak to vidím já #1: Strašák jménem politika. Chci ženám pomáhat s jeho překonáním

¨

Jeden kamarád se mě nedávno ptal, jestli si myslím, že jako žena to mám v politice těžší než muži. Odpověděla jsem mu, že to zcela určitě ne. Spíše bych řekla, že pro ženy je někdy těžší odhodlat se k tomu, aby s politikou vůbec začaly. Přece jen mají pocit, že to u nich není bráno tak samozřejmě jako u mužů.

Z vlastní zkušenosti musím říct, že já sama pro mnohé představuji překvapení na druhou. Jsem žena, která se angažuje v politice, a navíc ukrajinského původu.

Mí prarodiče mají v rodném listě uvedeno jako místo narození Československo, byť jejich i mé rodiště, město Mukačevo, už do společného státu nepatří. Mé kořeny sahají na Podkarpatskou Rus. Právě tato část západní Ukrajiny byla po dvacet let součástí Československa. Máme společnou historii a svým způsobem i identitu.

I přesto přichází okamžiky, kdy moje aktivity i kvůli mým kořenům vzbuzují údiv, někdy i zdvižené obočí.

Rozhodně nechci tvrdit, že bych se setkávala s nějakými vysloveně negativními reakcemi. Nezastírám ale, že mě mrzí, když zpoza komentářů a jednání některých lidí cítím, že se ještě nedokázali oprostit od stereotypního uvažování, které Ukrajinku nebo Ukrajince pasuje do role uklízečky nebo stavebního dělníka.

Jsem si vědoma, že oproti politikům s českými kořeny budu vždy v mluvené řeči poněkud handicapována. Kvůli tomu ale rozhodně nepřestanu dělat to, co mě baví a co mě naplňuje. Do politiky jsem vstoupila proto, že jsem si vždy vážila Čechů, potažmo Čechoslováků, pro jejich odhodlání bojovat za svobodu a demokracii. Je to pro mě čest, že jsem dostala šanci zde studovat, žít, pracovat a mít rodinu. Tato země se stala mým domovem a jsem ráda, že pro ni můžu na oplátku zase dělat něco já.

Kdybych mohla něco vzkázat ženám, které zvažují vstup do politiky a třeba jen kvůli přetrvávajícím předsudkům zatím váhají, řekla bych jim, ať do toho rozhodně jdou. I přes možné překážky to za to rozhodně stojí. Dobrá a slušná politika se bez žen neobejde.

Zcela neskromně si dovoluji tvrdit, že kdyby můj osobní příběh inspiroval byť jen jedinou z nerozhodnutých žen, byla bych za to šťastná.

#LepšíPolitika #ŽenyVPolitice

Jeden komentář

  1. Ludmila

    Jít do politiky chce odvahu. Mít na politiku čas.A mít ty správné ” kontakty ” na lidi ,kteří ti do té politiky pomůžou svými radami a zkušenostmi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEWSLETTER

Buďte v obraze!

Přihlašte si můj newsletter a já vám budu posílat to nejzajímavější z mého webu, aby vám už nic neuniklo. Stačí zadat e-mailovou adresu a stisknout tlačítko.