SPOLU PROSADÍME #3: Více peněz do vzdělávání a nezapomenout na chudé regiony

¨

Investice do vzdělávání je nejlepší investicí vůbec. Každá koruna se společnosti několikanásobně vrátí.

Všichni to vědí, všichni to neustále opakují, ale české školství zůstává pořád podfinancované. Navýšení podílu HDP investovaného do vzdělávání na úroveň běžnou ve vyspělém světe je nezbytné.  Bez toho se kvalitní moderní vzdělávací systém budovat nedá.

Není nadále možné, aby nástupní plat pedagoga s vysokoškolským vzděláním, který má na starost výchovu nové generace, byl srovnatelný s nástupním platem pokladní v některém se supermarketů. Pak se nemůžeme divit, že velký podíl učitelů odchází do jiných oborů a zůstávají jen ti, kteří berou povolání učitele jako určité poslání.

Naším dlouhodobým cílem pak musí být zajistit rovný přístup ke vzdělání všem dětem bez rozdílu. Není žádným tajemstvím, že české školství má tendenci sociální nerovnosti mezi dětmi stupňovat, i když by tomu mělo být naopak. Děti ze sociálně slabých rodin z chudých regionů, jakými jsou třeba Karlovarský nebo Ústecký kraj, mají problém s dokončením i základního vzdělání. O tomto tématu jsem psala již několik článků na svůj blog, například článek Důsledky podfinancování českého školství a co s tím. V kombinaci se současnou krizí, která tuto propast ještě prohloubí, si tak zaděláváme na pořádný průšvih.

Cestou ven je směřovat více peněz do lokalit, kde žije hodně sociálně slabých. Tyto školy musí dostat více peněz na doučování i na zaplacení podpůrného personálu, jako jsou psychologové, asistenti nebo terénní pracovníci. Vzdělávací politika zde musí být spjata se sociální. A je tu prostor i pro církve.

———-

Tento příspěvek vznikl jako součást mé kampaně k nominačnímu sjezdu pro volby do Poslanecké sněmovny parlamentu České republiky v roce 2021. Smyslem je představit mé názory a postoje pro kandidaturu ve volbách v rámci koaliční kandidátky SPOLU (KDU-ČSL, ODS a TOP 09). Všechny příspěvky k mé kandidatuře najdete na speciální webové adrese www.ingapetrycka.cz/category/nominace2021. Děkuji za vaši podporu.

#lepsipolitika #volby2021 #spolu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEWSLETTER

Buďte v obraze!

Přihlašte si můj newsletter a já vám budu posílat to nejzajímavější z mého webu, aby vám už nic neuniklo. Stačí zadat e-mailovou adresu a stisknout tlačítko.