Rozpočet 2020: Po rozpočtu poznáte je

¨

Pěkný dárek nám vláda nadělila k blížícímu se třicátému výročí Sametové revoluce, když si přišla nechat teatrálně schválit rozpočet od výkonného výboru KSČM.

Vlastně se není čemu divit. Ve vládě už komunisté dávno sedí. A jsou to ti, kteří byli za minulého režimu členy Strany, ale i ti novodobí, kteří přichází snad každý týden s nápadem, jak okleštit tu či onu skupinu lidí a jak z jejich kapes vytáhnout více peněz do “společného”, a to takovým tempem, že se jeden nestačí divit.

Symbolická rovina je jedna strana mince. Druhá, ta praktičtější, je stejně neradostná. Dění kolem rozpočtu ukazuje, že vláda naprosto neskrývaně opírá své fungování o KSČM. Nejde tedy o žádnou tichou podporu. Jde o zcela faktickou koalici. Je potřeba si říci nahlas, že nám vládnou komunisté.

Původně jsem chtěla napsat věcný článek k návrhu rozpočtu. Chtěla jsem se zamyslet i nad tím, proč vláda navrhuje deficitní rozpočet, proč nemyslí na budoucnost a ekonomické ochlazení, které podle mnohých číhá za dveřmi. Chtěla jsem psát o tom, že návrh rozpočtu dokládá absenci jakkoli vize u této vlády.

Uvědomila jsem si však, že současná vláda svou vizi v těchto dnech ukázala dost jasně. Skoro se mi to nechce psát. Ale když si k tomu přičtu, čeho jsme svědkem v posledních měsících, zejména ve vztahu k premiérovi této země, musím se ptát sebe sama. Je to jakási novodobá normalizace? Vrací se staré pořádky? Dochází k nenápadné změně režimu pod vládnou jedné strany, ať už se jmenuje jakkoli?

Možná jsou to přehnané obavy. Přinejmenším je ale zřejmé, že si premiér Babiš testuje, co jsme ještě ochotní tolerovat.

Za sebe říkám rozhodně ne. Nechci, aby šla Česká republika touto cestou. Věřím, že společně najdeme dostatek síly, abychom se tomuto trendu postavili.

Inga Petryčka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEWSLETTER

Buďte v obraze!

Přihlašte si můj newsletter a já vám budu posílat to nejzajímavější z mého webu, aby vám už nic neuniklo. Stačí zadat e-mailovou adresu a stisknout tlačítko.