Rok 2020 přinesl mnoho nečekaných pokladů a rozhodně stál za to

¨

Covid-19? Rok 2020 stál za to a přinesl těch překvapení mnohem více

Rok 2020 se pomalu blíží ke konci. Mnozí z nás už teď vyhlíží ten další, často s nadějí, že naše životy dostanou zpátky svůj řád.

Také mě to svým způsobem popadlo, když během předvánočních příprav zachytávám aktuální informace o šíření koronavirové nákazy, nových omezeních a nejistých vyhlídkách v souvislosti s vakcínami. Co přinese příští rok ale opravdu nevím. Jisté je, že záleží docela dost i na nás samotných.

Všechny tyto myšlenky mě nutí k zamyšlení, jaký vlastně byl rok 2020.
Schválně, co vám vytane na mysli, když se řekne rok 2020?

Tipuji, že to tajemné sousloví Covid-19, které jsme ještě před necelým rokem vůbec neznali, se tam určitě ozve. Mám to tak také. Ale když půjdu hlouběji pod povrch, zdá se mi, že tam toho je mnohem víc.

Jízda na toboganu a změna priorit

A vlastně to byla docela jízda. Doslova. Na jaře se nám tu přehnala první vlna koronavirové epidemie. Nikdo netušil, co to je, jak je to nebezpečné, natož jak se tomu bránit.

Veškeré naše běžné aktivity se utnuly, či v lepším případě probíhaly v jiném režimu. Priority se radikálně změnily. Všichni jsme řešili covid. Zdraví, roušky, izolace, nejistota, ale také více času a otázek po smyslu života.

I mě to pohltilo. Po chvilce váhání jsem se zakousla do práce. Vytvořila jsem příručku pro zvládání krize, zapojila se do některých dobrovolnických aktivit a snažila se být aspoň trochu užitečná. Po této stránce mám pocit, že nám koronavirus vlastně mnohé dal.

Každý z nás dostal příležitost zastavit se, udělat něco pro sebe i pro druhé, přerovnat si priority. Ukázalo se, kolik dobré vůle mezi námi je.

Nová setkání a přátelství

Toto je jeden z nejcennějších pokladů, který mi rok 2020 nadělil. Nová setkání a noví přátelé.

V tomto směru byl jedním z takových pokladů projekt Laskavost – mezi lidmi most. Jelikož jsem členkou výboru pro národnostních menšin na pražském magistrátu, seznámila jsem se s několika lidmi, kteří se věnují spolkové činnosti v této oblasti. Přesněji řečeno jde o několik žen, které vedou národnostní spolky na území Prahy. Jsou to opravdu inspirující osobnosti a já jsem moc ráda, že jsem je poznala. Právě s těmito několika kolegyněmi jsme rozjely zmiňovaný projekt.

Pravda, Covid-19 znemožnil konání slavnostního galavečera, nicméně během roku jsme stihli několik zajímavých workshopů a příjemných setkání, které nás sblížily. Věřím, že v roce 2021 budeme mít možnost projekt ještě více propracovat a dojde i na vrchol v podobě galavečera.

Radost druhých je nejkrásnější dárek pod stromeček

Není to tak dlouho, co jsem se přestěhovala do Pitkovic na Praze 22. Protože mám už asi ve své povaze být aktivní, chtěla jsem nějakým způsobem přispět k oživení své čtvrti. Ne že by se toho dělo málo! Máme tu šikovné sousedy, kulturní spolek podnikající opravdu pěkné aktivity, ale také radnici, která se upřímně snaží.

Chtěla jsem se však také zapojit, podílet se na dění, a současně přitom dělat něco v oblasti, která mi připadá důležitá a kde vnímám místy prázdno. Tak vznikl náš spolek Spolu tady a teď. Hlavní poslání našeho spolku je spojovat generace, pomáhat seniorům, ale také zapojovat mladé lidi, případně je v rámci svých možností vzdělávat.

Těžiště naší činnosti je z pochopitelných důvodů u nás v Pitkovicích. Také proto jsme uspořádali předvánoční sbírku pro klienty zdejšího ALZHEIMER HOME, abychom jim udělali radost pod stromečkem.

A protože jsme chtěli naši činnost zahájit nějak symbolicky, uspořádali jsme, koronaviru navzdory, sousedské předvánoční setkání v Pitkovickém parku, kde jsme společně nazdobili stromečky, postavili betlém, poklábosili a ke všemu za námi přišel Mikuláš se svým doprovodem.

Náš krásný betlém ze slámy můžete mimochodem přes svátky vidět v kostele sv. Klimenta na Praze 1, kam se nám jej podařilo po domluvě s laskavým otcem Sliveckým vystavit.

Politika jako služba a ženy v politice

Pokud čtete tento můj blog, nejspíš víte, že působím v politice. Tedy snažím se o to. Stále mám pocit, že se toho musím v tomto “oboru” hodně naučit.

Politiku beru jako cestu. Když jsem vstoupila do KDU-ČSL, dala jsem si jako cíl vrátit do politiky lidskost a slušnost. Je možné, že se to nikdy zcela nepodaří, ale určitě má smysl se o to stále a znovu pokoušet, a především se podle toho snažit fungovat. Život mě naučil, že nic se samo neudělá a že je nutné se k věcem postavit čelem. Věřím, že můj životní příběh je toho dostatečným důkazem.

Tak trochu s tím souvisí i mé velké téma, kterým jsou ženy v politice. Ráda bych jim otevírala cestu. Myslím, že by naší politice prospělo, kdyby tu bylo více žen. Hodně jsem o tom napsala na svém blogu, stále pro vás hledám inspiraci u úspěšných žen – političek, ale také jsem se třeba letos zapojila do předvolebních kampaní v několika krajích ČR i do Senátu.

Příští rok se navíc blíží volby do Poslanecké sněmovny ČR. Je to pro mě velká výzva. Jsem vděčná, že jsem dostala nominaci a tím pádem možnost ucházet se v primárkách na konci ledna o podporu svých stranických kolegyň a kolegů, abych mohla ve volbách kandidovat. Držte mi palce. Budu ráda za vaši podporu, protože získání mandátu ve volbách je velká příležitost, jak prosadit opatření, která lidem zlepší život.

Děkuji, že jste se mnou na cestě. Nezapomínejte na své blízké a svou vlastní duši!

Závěrem vám chci poděkovat, že jste na této cestě se mnou, že čtete mé články, píšete své postřehy, přispíváte svými podněty do diskusí. Jsem moc ráda, že jsem díky svému blogu a sociálním sítím poznala některé z vás i osobně. Mnohdy jste mi velkou inspirací a motivací do další práce.

Děkuji a přeji vám, aby váš rok 2021 byl co nejvíce dle vašich představ a abyste jej v budoucnu viděli jako jeden z těch nejpřínosnějších pro vás i vaše okolí.

Také bych ráda připomněla, vám i sobě, že nesmíme zapomínat na své blízké, ale ani na svou duši, která má sílu tvořit, aby nám bylo na světě lépe!

PS: Pokud jste se dostali až sem, budu ráda, když mi do komentáře napíšete, co dal rok 2020 vám, jak na něj budete vzpomínat!

Vaše Inga

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEWSLETTER

Buďte v obraze!

Přihlašte si můj newsletter a já vám budu posílat to nejzajímavější z mého webu, aby vám už nic neuniklo. Stačí zadat e-mailovou adresu a stisknout tlačítko.