Neměly by o ženských tématech rozhodovat hlavně ženy?

¨

Rodičovský příspěvek, školky, jesle, částečné pracovní úvazky, kojení, počet dětí, příspěvky na péči o starší či nemocné příbuzné nebo daňové zvýhodnění rodin s dětmi. To je jen několik témat, které jsou v naší politice dlouhodobě více či méně aktuální. A jsou to právě politici, tedy především muži, kteří o těchto věcech na politické půdě diskutují a rozhodují. Nemělo by v těchto věcech zaznívat více ženských hlasů?

Mně rozhodně nepřijde správné, jak to je v současnosti nastavené. A je to také jeden z důvodů, proč  jsem se rozhodla vstoupit do politiky a proč je téma ženy v politice pro mě důležité.

Minulý týden mě oslovil rozhovor se socioložkou Marií Čermákovou. Ta uvádí ještě jeden konkrétní příklad –  asistovanou reprodukci. Jak správně říká, kdy a jak se tato bude ze zdravotního pojištění hradit, je politické rozhodnutí. Přitom to, kolik se musí doplácet, může být pro ženu stěžejní. Ve svých tvrzeních jde ještě dál. „Některým mužům z mocenských či vlivových kruhů nepřijde zvláštní vůbec nic. Ne všem, samozřejmě. Ale mnozí mají bezbřehou touhu po moci, jsou ješitní a cítí se kompetentní rozhodovat o všem“, tvrdí.

Z mého pohledu jsou tato slova již možná příliš tvrdá. Ale je pravda, že ženy by měly mít možnost komentovat, připomínkovat a spolupodílet se na schvalování jim blízkých témat. A nejen těch. Vždyť už odpradávna kolují vtipy o tom, jak rozdílné je přemýšlení u žen a u mužů. Když pomineme nadsázku, musíme připustit, že jejich jádro bývá většinou pravdivé. Muži a ženy mají v mnoha ohledech rozdílné pohledy na svět, ve svých životech prokazují mimo jiné větší altruismus, pochopení a schopnost konsensu. Nové zkušenosti, poznatky a také potřebný nadhled a odstup získávají i během profesních přestávek v době mateřské nebo rodičovské dovolené. A právě politika by měla být tím místem, kde se mužský a ženský princip doplňují.

Proto je jedním z mých cílů, jak jsem již několikrát uvedla, otevírat ženám dveře do politiky, motivovat je a inspirovat. Chci je podporovat, aby se nebály, překonaly případné předsudky a zapojily se do aktivních změn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEWSLETTER

Buďte v obraze!

Přihlašte si můj newsletter a já vám budu posílat to nejzajímavější z mého webu, aby vám už nic neuniklo. Stačí zadat e-mailovou adresu a stisknout tlačítko.