Naděje pro krajinu? Květinové farmy

¨

Přemýšleli jste někdy nad tím, odkud pochází růže, kterou jste minule koupili v květinářství? Docela jistě to nebylo na nedalekém záhoně. Růže s velkou pravděpodobností vyrostla někde na druhé půlce zeměkoule a přes holandskou burzu přiletěla až k nám. Obdarovanému sice asi udělá radost, za sebou ale zanechá nemalou ekologickou stopu.

Jde to i jinak. I u nás roste obliba místních květin, které se pěstují šetrným způsobem a bez chemikálií na květinových farmách. Květiny sice nejsou k dostání celoročně a dost možná nejsou úplně perfektní, jejich vůně je ale mnohem intenzivnější a ve váze vydrží i celý týden. Cena přitom není o moc vyšší než v běžném obchodě.

Květinových farmářů nalezneme po celé republice desítky. Spojuje je respekt ke krajině a přírodě a důraz na dlouhodobou udržitelnost. Do povědomí se díky nim dostávají i polozapomenuté květiny, které pěstovaly na zahrádkách naše babičky.

Farmy nabízejí i naprosto nevšední zážitky. V některých je možný tzv. samosběr, na záhonech si tedy můžete nařezat květiny podle libosti, jinde prodávají květiny na váhu nebo si můžete zakoupit předplatné, kdy vám z farmy přijde pravidelně kytice až domů (což je mimochodem skvělý tip na dárek). V rámci firemního teambuildingu zase můžete pomoci s okopáváním, po kterém si zajdete na květinový workshop.

Zájem o lokální a ekologicky pěstované květiny mají lidé i v dalších zemích. Ve Francii například zaznamenali enormní poptávku o tyto květiny v době koronavirové pandemie. Lidé zůstávali více doma, kde si chtěli pobyt zpříjemnit čerstvými květinami. Velkoobchody byly ale méně zásobené, takže místní farmáři byli zavaleni objednávkami.

Až tedy půjdete příště pro květiny, zkuste se nejprve podívat, jestli není nějaká podobná farma i ve vašem okolí. Myslím si, že s takovou kyticí z drobného lučního kvítí určitě nešlápnete vedle. Naopak. Příjemce bude příjemně překvapen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEWSLETTER

Buďte v obraze!

Přihlašte si můj newsletter a já vám budu posílat to nejzajímavější z mého webu, aby vám už nic neuniklo. Stačí zadat e-mailovou adresu a stisknout tlačítko.