Laskavost – mezi lidmi most

¨

Laskavost – mezi lidmi most. Já si dokonce myslím, že laskavost je most mezi lidskými srdci. Je to nejkratší a nejvřelejší způsob, jak se spojit s druhými lidmi.

Souhlasíte?

Stavění mostů je pro mě osobně důležitý předpoklad pro realizaci čehokoli, ať už se to týká práce, projektů nebo politiky. A v případě politiky obzvlášť. Jelikož jsem si jako své krédo a cíl v politice stanovila snahu o lepší politiku, bez spolupráce to nepůjde.

Stavění mostů má pro mě ale také zcela konkrétní význam v jiné specifické oblasti.

Pokud znáte můj osobní příběh, víte, že jsem se narodila v Mukačevu a že má cesta do Prahy byla dlouhá. Mám díky tomu velké pochopení pro příslušníky národnostních menšin a současně si cením pestrosti, kterou přinášejí do Prahy.

Současně mám to štěstí, že jsem se poznala s několika lidmi, kteří jsou velmi aktivní v různých spolcích, které reprezentují národnostní menšiny v Praze. Většina z nich se věnuje především kulturní činnosti, prezentaci národních tradic, ale i vzdělávání členů příslušné menšiny i většinové společnosti. 
Brzy jsem zjistila, že máme mnoho společného, i když každý je svým původem tak trochu odjinud. Při mnoha příležitostech jsem také zjistila, že nás spojuje jedno důležité krédo.

Víte, co mám na mysli?

Ano, je to laskavost.

Pak už stačilo málo, aby vznikl projekt s názvem Laskavost – mezi lidmi most

Domluvily jsme se s kolegyněmi, že vytvoříme projekt, který se bude snažit propojovat menšiny mezi sebou, stavět mosty, a ty budovat i směrem k široké veřejnosti. Při našich diskusích jsme si uvědomily, že se málo ví, jak pestré složení obyvatel v Praze máme, a ještě méně se ví, že jsou zastoupené různými spolky, které mohou ostatní překvapit svou pestrou činností a často jedinečnou aktivitou. 

Slovo dalo slovo a v malém týmu jsme začaly připravovat společný projekt.

Do celé věci se také zapojil Jakub Štědroň, ředitel Domu národnostních menšin v Praze, a velkou podporu dostal projekt od Jiřího Knitla, předsedy Výboru pro národnostní menšiny ZHMP.

Projekt se aktuálně rozbíhá, nicméně pojímáme jej dlouhodobě a chtěli bychom z něj vytvořit určitou tradici. Do projektu chceme zapojit jak školy, tak i seniory. Rády bychom totiž vytvářeli nejen multikulturní a multižánrový prostor, ale také mezigenerační. To osobně považuji za velmi důležité. Tady totiž ty mosty často reziví, ať už se bavíme o menšinách či většinové populaci.

Workshopy a dílničky budeme pořádat během října a listopadu. Pokud chcete uspořádat workshop nebo dílničku ve své škole, školce, domově pro seniory, určitě se mi ozvěte na mail inga@petrycka.cz a domluvíme se na podrobnostech.

Letošní hlavní dění se v rámci projektu uskuteční 12. listopadu 2020. Bude to vyvrcholení naší současné snahy.

Ve čtvrtek 12. listopadu vás zvu na 20. Setkání národnostních menšin a konferenci, kterou pořádá Dům národnostních menšin v Praze. Po konferenci přijde na řadu slavnostní galavečer, v rámci kterého vystoupí soubory či umělci z přibližně deseti národnostních menšin, bude jednat o hudbu, tanec či divadlo. Současně se z mé závěrečné prezentace dozvíte, jak celý projekt probíhal, a co se nám na tomto poli podařilo udělat.

Jakmile budeme mít kompletní program, ráda jej na webu uveřejním. Na závěr bych ráda představila kolegyně, se kterými tvoříme náš báječný organizační tým:

  • Viera Kučerová, spolek Bonafide (Slovensko) 
  • Magdaléna Rychlíková, členka Výboru pro národnostní menšiny ZHMP (Slovensko)
  • Sevda Kovářová, spolek Zaedno (Bulharsko) 
  • Natálie Kalajdžievová, členka Výboru pro národnostní menšiny ZHMP (Bulharsko)

Inga Petryčka, autorka ideového záměru a spoluorganizátorka projektu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEWSLETTER

Buďte v obraze!

Přihlašte si můj newsletter a já vám budu posílat to nejzajímavější z mého webu, aby vám už nic neuniklo. Stačí zadat e-mailovou adresu a stisknout tlačítko.