Klimatický závazek Prahy? Po daňovém balíčku zbyly jen drobky

¨

Naše veřejné finance současné zadlužování zvládnou. Můžeme si to totiž, oproti jiným státům, dovolit. Toto a podobná prohlášení slýcháme od vlády dnes a denně. Ekonomové přitakávají, onen výrok se totiž nezakládá na lži a teď je opravdu doba, kdy je třeba do ekonomiky napumpovat co nejvíce prostředků.

Vláda ale nemá na těchto zdravých financích, kterými se tak ohání, žádný podíl, doplňují ekonomové. Může za ně hlavně rozumné hospodaření krajů a obcí. Ty tak nyní nestačí zírat. Za rozvahu a střídmost jim hrozí obrovská díra v jejich rozpočtech, kterou přebytky hospodaření z předchozích let rozhodně nezalepí.

Pokud se výrazně nezmění obrysy daňového balíčku, doplatí na to všichni. Troufám si tvrdit, že toto pochopili i mnozí zaměstnanci, kteří po jeho schválení na oné noční party poslanců jásali a počítali, o kolik jim nabude peněženka.

Počkat pravděpodobně budou muset i mnohé ekologicky přívětivé projekty. Pomalu tak začíná být jasné, že Praha možná nebude schopna splnit svůj klimatický závazek, podle kterého by měla snížit emise CO2 do roku 2030 o minimálně 45 % (ve srovnání s rokem 2010).

Dobrou zprávou ale určitě je, že ani při té nejhorší variantě propadu financí Praha nechce zcela rezignovat. Ke změnám by i přes škrty mělo dojít v případě lodní dopravy, která je v Praze velkým znečišťovatelem ovzduší.

Mohou za to staré lodě se spalovacími motory. Podle studie z roku 2017 produkuje jedna stará loď se špatným seřízením tolik prachových částic, kolik jich vyprodukují tisíce nových autobusů. Je tedy nutné, aby lodě podléhaly technickým kontrolám a další vývoj lodní dopravy směřoval směrem k elektromotorům nebo hybridním motorům.

Stejně tak se, doufejme, škrtům vyhne i plán na budování dobíjecích stanic pro elektromobily. V médiích se již objevily zprávy, že by se na tomto projektu mohlo město podílet se soukromou společností, což by bylo v tomto případě rozhodně přínosem.

Není ale naštěstí všem jednáním konec. Doufejme, že se hrozivé snížení obecních a krajských rozpočtů ještě podaří zmírnit. Jinak by opravdu platilo ono pořekadlo pro dobrotu na žebrotu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEWSLETTER

Buďte v obraze!

Přihlašte si můj newsletter a já vám budu posílat to nejzajímavější z mého webu, aby vám už nic neuniklo. Stačí zadat e-mailovou adresu a stisknout tlačítko.