Když se z lesa ozývá S.O.S.

¨

Les místo obchodního centra. Mnoho lidí v uplynulých týdnech změnilo své zaběhlé návyky. Už jen podle počtu aut zaparkovaných na okrajích lesů byl počet jejich návštěvníků letošní jaro rekordní. Dost možná překonal i vrchol houbařské sezóny.

Na jednu stranu je to skvělá zpráva. Lidé znovuobjevili kouzlo procházek pod korunami stromů a budou se třeba vracet pravidelně. Na druhou stranu si ale možná mnohem více uvědomili, jak v žalostném stavu naše lesy zasažené suchem a kůrovcem vlastně jsou. Vidět tuto zkázu na vlastní oči je přece jen přesvědčivější než se na ni dívat na televizních obrazovkách.

Kalamity jsou přirozenou součástí lesního hospodářství. Mnoho z nás si určitě pamatuje třeba celoplošnou kalamitu z devadesátých let. Aktuální kalamitní situace ale nemá v historii obdoby. Dokládá to i aktuální Zpráva o životním prostředí, která je každoročně předkládána vládě a parlamentu. Podle této zprávy dosáhla těžba dřeva v roce 2018 nejvyšší úrovně v historii, skoro 26 milionů m3, přičemž podíl kalamitní těžby činil skoro 90 %.

I lajk jako já ví, že za poškozením lesů stojí hlavně jejich nevhodná druhová skladba s převažujícím smrkovým porostem. Stejně tak je asi každému jasné, že vláda musí pokračovat s dalšími masivními opatřeními na záchranu a obnovu lesů a s efektivní pomocí vlastníkům lesů, aby dokázali tuto složitou situaci překlenout.

Nikde ale není psáno, že by obnova lesů musela být záležitostí pouze jejich majitelů. Zapojit se může každý, i když třeba bydlí ve 2+1 a jediný strom, který kdy měl, byl ten vánoční. Existují skvělé iniciativy, které mají své vlastní webové stránky a nezřídka i aplikace, díky kterým se můžete do sázení stromů ve vašem okolí pustit klidně i vy.

Iniciativa Sázíme budoucnost stojí například za sázením stromů v krajině nebo ve městech a obcích, tedy mimo les.

Lesy České republiky zase organizují po celé republice stovky dobrovolnických akcí, při kterých je možné pomoci s vysazováním nových, smíšených a mnohem více odolných lesů. K dispozici je web i aplikace s názvem Klub nového lesa, kde se mohou zájemci na jednotlivé akce hlásit. Čeká je úklid lesa, stavba a oprava oplocenek kolem nových sazenic nebo příprava pasek na zalesňování.

Budu se opakovat, když řeknu, že podobné iniciativy vítám a velice jim fandím. Pro mě osobně totiž les představuje formu úniku. Mířím tam vždy, když si potřebuji odpočinout, podívat se na život z jiné perspektivy a nabrat sílu. Samota, ticho a šumění stromů, to mě vždy dokáže nabít novou energií.

Lesní vzduch odedávna symbolizuje zdraví“, tvrdí známý německý lesník a spisovatel Peter Wohlleben. A má zcela jistě pravdu. Je tedy naším důležitým posláním, abychom zachránili ty lesy, které zachránit lze, a založili nové, které bez problémů zvládnou aktuální klimatické změny a budou dobře sloužit dalším generacím.

Inga Petryčka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEWSLETTER

Buďte v obraze!

Přihlašte si můj newsletter a já vám budu posílat to nejzajímavější z mého webu, aby vám už nic neuniklo. Stačí zadat e-mailovou adresu a stisknout tlačítko.