Jak vláda promarnila druhou šanci stát se lídry pro krizi

¨

Nebývá zvykem, že někdo dostane druhou šanci. Naší vládě se ale letos na podzim taková šance naskytla. Získala neopakovatelnou příležitost napravit jarní zmatky, chaos a komunikační karamboly a při boji s druhou vlnou koronavirové epidemie získat zpět pošramocenou důvěru svých občanů. Jak je vidno, nepodařilo se. Z jedinečné příležitosti se tak pomalu a neodvratně stává příležitost promarněná.

Nejsem expert na PR nebo krizovou komunikaci. Každopádně o premiérovi se říká, že takovými profesionály disponuje. Můj selský rozum mi tak říká, že se někde musela stát chyba. Pominu první část letošní pandemie. Je omluvitelné, že tváří tvář nové hrozbě, se kterou nemá nikdo žádnou zkušenost, se dělají chyby. Dnes jsme ale už v jiné situaci.

Vláda měla čas. Čas připravit a promyslet dopředu všechny možné scénáře včetně opatření, která by byla v tu kterou chvíli nezbytná. Ty pak mohla jednoduše, jasně a srozumitelně vysvětlovat. Z chaosu se tak v očích veřejnosti mohl stát plán s dopředu předvídatelnými kroky, což je dle mého základ k udržení důvěry občanů ve stát. Školy by věděly, v jakém okamžiku jim hrozí uzavření a distanční výuka, firmy, restaurace, bary, kultura i sport by dokázaly předvídat, co je čeká. Určitá forma pochopení, soudržnosti a solidárnosti by se pak nabalila sama.

Druhou stranu věci pak tvoří způsob, jakým jsou opatření komunikována. Když mi politik oznamuje závažné věci, které se nějakým způsobem dotýkají každého z nás, chci mít pocit, že při této komunikaci vládne nejenom důvěra, ale i respekt. Ten se mi tedy v prohlášeních typu: „pokud lidi nebudou poslouchat, přitvrdíme“ hledá velice těžko. Spíš mi to hraničí s šikanou.

Ono to ale jde. I nepříjemná opatření lze oznamovat a vysvětlovat bez toho, aby byla nabořena vzájemná důvěra a respekt. Zářným příkladem je třeba slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (více jsem o ní psala v příspěvku zde). Stačí jednat slušně, rozvážně, volit vhodná slova a projevit empatii. Tak se totiž chová skutečný lídr. Ať už v době krize nebo mimo ni. Nedá mi to, ale i na tomto místě musím zopakovat, že bychom si opravdu zasloužili více žen v politice, které by s velkou pravděpodobností tyto vlastnosti přinesly s sebou. Nemyslíte?

Inga

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEWSLETTER

Buďte v obraze!

Přihlašte si můj newsletter a já vám budu posílat to nejzajímavější z mého webu, aby vám už nic neuniklo. Stačí zadat e-mailovou adresu a stisknout tlačítko.