Co dělá rodinu rodinou?

¨

Rodina není ani v moderní době přežitkem

Rychlost, velké pracovní nasazení, spousta informací, podnětů, možností zabavení se a nepřetržitý kontakt s kýmkoli právě chci. Byť jde jen o kontakt virtuální. Tak nějak vypadá dnešní svět. Není divu, že se v tomto ohňostroji zážitků klidně může stát, že začneme přehlížet či banalizovat to, co je opravdu důležité a co nelze v žádném případě brát jako samozřejmost – rodinu.

Myslím si, že právě proto slavíme od roku 1994 Mezinárodní den rodiny. Tento den by nám měl připomenout, že i v moderním světě je rodina to, na čem opravdu a za každých okolností záleží.

Pandemie koronaviru jako příležitost pro rodiny

Svátek se slaví každý rok 15. května. Jsem přesvědčena, že ho v letošním roce vnímali někteří z nás trochu jinak. Pokud lze totiž něco koronavirové pandemii přičíst k dobru, pak je to příležitost uspořádat si priority.

Poslední týdny byly hodně složité. Život mnoha lidí se obrátil vzhůru nohama. Některé rodiny zůstaly celé dny společně doma. V malém bytě najednou pracovali rodiče v home office režimu společně s dětmi, které se učily do školy. Jaro a teplé sluneční paprsky většinou pozorovali jen z okna. V tomto pro nás naprosto nepřirozeném stavu se častokrát museli všichni členové rodiny znovu učit, jak fungovat vedle sebe, spolupracovat, respektovat se a přitom zůstat v této neklidné době co možná nejvíce v pohodě a nad věcí.

Je mi více než jasné, že ne vždy byla atmosféra v těchto domácnostech bez mráčků. Na druhou stranu ale rodiče a děti měli dostatek času se sobě navzájem věnovat. Tatínkové, vracející se za normálních okolností z práce pozdě večer, mohli být součástí společných obědů a večeří, děti možná pochopily, co obnáší práce jejich rodičů a co vše pro ně po celý den vlastně dělají. A třeba si nyní budou všichni o něco blíž, což by bylo skvělé.

Otázka nezní, kdo tvoří rodinu, nýbrž co ji tvoří

Možná namítnete, že hovořím pouze o klasické rodině, kterou tvoří manželé a děti, a opomíjím realitu maminek a tatínků samoživitelů nebo nesezdané páry s dětmi. Připouštím, že tyto příklady nepředstavují tradiční rodinu tak, jak jsme ji byli zvyklí chápat po dlouhá staletí. Nicméně to je tak všechno.

Co dělá totiž rodinu rodinou? Rozhodně ne to, jací členové ji tvoří. Rodinu vytváří pevná půda pod nohama a jistota, že se na ni můžeme spolehnout v jakékoli situaci. Rodina, to je vzájemná komunikace a naslouchání, společné koníčky, rituály a každodenní maličkosti. Rodina rovná se zároveň nová generace a její výchova. Je na rodičích, aby předali dětem zkušenosti, rady, nastavili jim správné hodnotové žebříčky a připravili je na reálný život. A to všechno může získat dítě nehledě na to, zda žije v tradiční či netradiční, kompletní či nekompletní rodině.

Rodina je základní pilíř společnosti, stát by ji tedy měl v maximální možné míře podporovat

Rodina, to je také základní kámen společnosti a státu. Proto byla a vždy bude pro KDU-ČSL tématem číslo jedna. Maximální ochrana a podpora rodin je základní prioritou, od které se odvíjí všechno ostatní. Je nezbytné, aby se pro rodiče dařilo prosazovat takové pracovní podmínky, které jim pomohou sladit pracovní a soukromý rodinný život. Stejně tak důležité je, aby získali co možná nejvíce benefitů, které jim usnadní a zjednoduší život. Narození dítěte by v žádném případě nemělo znamenat snížení životní úrovně rodiny.

Jak konkrétně může stát rodinám pomoci?

  • Stát by měl podpořit alternativní pracovní úvazky pro rodiče dětí. Firmám se musí taková pracovní místa vyplatit, bylo by proto vhodné je daňově či jinak zvýhodnit.
  • Rodiče a jejich peněženky by jistě uvítali navýšení daňových slev.
  • Mladým rodinám je nutné nabídnout dostupné bydlení. Ať už výstavbou nových obecních bytů nebo nabídkou výhodných půjček.
  • Doba strávená péčí o děti by neměla být důvodem k nižším důchodům. Výhodnější započítávání doby péče o děti nebo příspěvky za každé vychované dítě by se měly v budoucnu stát samozřejmostí.

Rodina je nit, která se vine celým naším životem jako pevná kotva, která nám nedovolí ztroskotat. Važme si ji, braňme si ji, chraňme si ji, ať se děje cokoliv. Je nenahraditelná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEWSLETTER

Buďte v obraze!

Přihlašte si můj newsletter a já vám budu posílat to nejzajímavější z mého webu, aby vám už nic neuniklo. Stačí zadat e-mailovou adresu a stisknout tlačítko.